ימי מסחר בבורסה בתל אביב

אחד הדברים הראשונים שמי שבוחר בבורסה בתור מקצוע או בתור תחביב חייב להבין הוא את ההשפעות של שווקים זרים אחרים על הבורסות השונות ברחבי העולם. אם ניקח לדוגמא את המסחר בבורסה שלנו, בורסת תל אביב, ימי המסחר בבורסה בתל אביב הם ימי ראשון עד ימי חמישי כאשר ביום שישי לא מתקיים מסחר כלל.

אחת השאלות שחשוב לשאול קשורה להשפעות של שווקים זרים על הבורסות השונות ועל הבורסה שלנו. הבורסה בתל אביב תהיה כמובן מושפעת מתזוזות אחרות שקורות בשוק בניו יורק לדוגמא. היות והבורסה בניו יורק פועלת בשעות אחר הצהריים עד הלילה ובימים שונים מזו של הבורסה בתל אביב (ימי שני עד ימי שישי בין השעות 16:00-23:00, תלוי כמובן בתזוזות השעון) היא תשפיע על התזוזות בבורסת תל אביב באיחור קל היות והשעות פעילות כלל אינן חופפות.

ניקח תסריט מסוים על מנת לתת דוגמא, אם ביום שני בערב מניה מסוימת הנסחרת גם בבורסה בתל אביב וגם בבורסה בניו יורק ירדה בצורה משמעותית אנו צופים שאותה מנייה תחווה ירידה בבורסת תל אביב ביום למחרת, כלומר ביום שלישי בבוקר. זוהי רק דוגמא קטנה ליחסי הגומלין וההשפעות שמתקיימות על הבורסה בתל אביב כתוצאה מתנודות בבורסות אחרות בעולם.